In het kort: Wat staat er in die open brief?
- De Chiro’s uit Groot Kortrijk maken zich grote zorgen over geplande veranderingen in de subsidies en kosten die zij als jeugdverenigingen moeten dragen.
- Momenteel betalen zij 20% van hun energie- en waterkosten, maar dit zou in de toekomst stijgen naar 100%, wat een zware financiële last zou betekenen.
- Om de extra kosten te dekken, zouden jeugdverenigingen vrijwilligers en ouders extra moeten belasten door kasacties of een verhoging van het lidgeld in te voeren.
- De renovatiesubsidie voor niet-stadsgebouwen van jeugdverenigingen zou verdwijnen, wat leidt tot uitstel van noodzakelijke renovaties en een verslechtering van de kwaliteit van Chirolokalen.
- Financiële zorgen bij jeugdbewegingen nemen toe waardoor de werking van de verenigingen in gevaar komt.
- Ook andere voordelen, zoals gratis vuilophaal en PMD-zakken, dreigen te verdwijnen, wat de druk op de Chiroleden en vrijwilligers verder opvoert.
- De Chiro’s roepen het stadsbestuur van Kortrijk daarom op om deze beslissingen te herzien en de steun aan jeugdverenigingen te behouden voor het welzijn van de Kortrijkse jeugd.
Waarom deze actie?
De Chiro’s slaan alarm omdat er forse besparingen op gang zijn in de Kortrijkse subsidiëring van jeugdinfrastructuur. Die subsidies zijn nochtans broodnodig: lokale jeugdverenigingen moeten zélf instaan voor het onderhoud, de veiligheid en de duurzaamheid van hun gebouwen. “Wij hebben maar invloed op een beperkt deel van bijvoorbeeld onze energiefactuur. Dat maakt het moeilijk om zelf effectief het verschil te maken”, zegt Jasper Deschamps, hoofdleider bij Ro-Chiro Kortrijk.
De impact op de Chiro’s
De onderhandelingen over de besparingen wekken bezorgdheid bij vele jeugdleiders. “Zonder onze open brief lopen we het risico dat het gemeentebestuur deze doorvoert zonder overleg met ons”, legt Jasper uit. Het feit dat alle Chiro-afdelingen uit Groot Kortrijk de brief ondertekenden, spreekt boekdelen over de ernst waarmee jongeren deze kwestie benaderen. “Het zou jammer zijn om niet in dialoog te gaan wanneer de zorgen bij onze werkingen aanzienlijk zijn.”
Waarom nu?
Dat de actie net nu plaatsvindt, is geen toeval. Lokale jeugdverenigingen krijgen jaarlijks, naast middelen uit Vlaanderen, vaak ook structurele steun vanuit de stad. Maar de stijgende kosten voor energie, renovatie en verzekering worden almaar zwaarder om dragen. Bovendien plannen verenigingen grote werken of starten ze een spaartocht voor een nieuwbouwproject. “Voor enkele Kortrijkse Chiro’s met stadse gebouwen starten komende legislatuur infrastructuurwerken, gesubsidieerd door de stad. Wij vragen ons af of verenigingen met lokalen in eigen beheer dan uit de boot vallen”, oppert Jasper.
Felix De Clerck aan zet
Schepen Felix De Clerck, bevoegd voor Jeugd, krijgt de open brief officieel overhandigd en reageerde de dag zelf op de bezorgdheden. “Onze wens is om op een slimme, duurzame en innovatieve manier naar oplossingen te zoeken. Daarbij is een balans tussen responsabilisering en koopkracht van jeugdwerkingen een essentiële troef”, licht de schepen van Jeugd toe. Als luisterend oor voor de jeugd profileerde De Clerck zich recent met de oprichting van een vernieuwde jeugdraad in Kortrijk, die jongeren meer inspraak beloofde in het stadsbeleid. “In mij vind je een partner om deze financiële uitdagingen draagbaar te maken voor zowel de stad als de verenigingen.”