OverKop Zuid-West-Vlaanderen kwam aankloppen bij het Sociaal Productiehuis omdat zij een idee hadden: een podcast maken met hun jongeren. Hoewel ze heel enthousiast waren over het project, hadden ze zelf niet de kennis of ervaring om dit idee waar te maken. Met onze ondersteuning bij de conceptontwikkeling, de brainstormsessies en het opnameproces konden de jongeren hun visie voor de podcast realiseren en hun eigen ervaringen op een professionele manier vastleggen.
OverKop Podcast - Jongeren ongefilterd in gesprek
Enkele jongeren uit OverKop Zuid-West-Vlaanderen maakten onder begeleiding van Quindo hun eigen driedelige podcast reeks: OverKop Ongefilterd. In de podcast gaan ze openhartig met elkaar in gesprek over verbinding en identiteit.
Share
Jongeren nemen de touwtjes in handen
Vanaf de start van het project werden de OverKoppers betrokken in het proces. Voor de kick-off van het traject organiseerden we met de groep een brainstorm. Tijdens deze intensieve sessie werd het concept, de doelgroep en de format van de podcast vastgelegd.
Daarna kwamen de jongeren voor elke aflevering drie keer samen. In de eerste sessie werden de vragen opgesteld en verdeeld over de groep. De twee daaropvolgende bijeenkomsten stonden volledig in het teken van de opnames. Daar gingen ze telkens met twee in gesprek en behandelden ze de vragen die opgesteld werden tijdens de eerste sessie. De gesprekken werden gemodereerd door Tuur Beernaert, een recent afgestudeerde journalist die uit eigen interesse aan dit project meewerkte.
Vox-pops
Naast de gesprekken tussen de jongeren zijn er ook voxpops verweven in de afleveringen. Dit zijn korte interviews met mensen op straat, die dezelfde vragen beantwoorden als de jongeren. Dit laat horen hoe verschillende mensen over de onderwerpen denken, iets wat belangrijk was voor de groep. Ze wilden niet met grote oplossingen voor elk probleem komen, maar vooral herkenning oproepen. Zo steken ze anderen een hart onder de riem en tonen ze aan dat ze niet alleen zijn met hun vragen en gedachten.
"Wat ons vooral opviel, is hoe ze erin slagen om de stem van jongeren écht centraal te stellen. Dit was een cruciaal onderdeel van onze missie, en dankzij Quindo hebben we dit op een authentieke manier kunnen verwezenlijken." Rani, OverKop Zuid-West-Vlaanderen
Drie afleveringen, drie thema's
In de eerste aflevering worden de thema's liefde en seksualiteit besproken. Vragen als 'hoe lang moet je elkaar kennen voor je seks hebt?', 'horen liefde en seks bij elkaar?' en 'hoe voelt het om verliefd te zijn?' worden heel openhartig behandeld.
De tweede aflevering gaat dieper in op de positieve en negatieve aspecten van vriendschap. Uit hun eigen ervaring vertellen de jongeren wat vriendschap voor hun (mentale gezondheid) betekendt, wat je moet doen als je het gevoel hebt dat een vriendschap enkel van één kant komt en waarom vertrouwen zo belangrijk is in een vriendschap.
In de laatste aflevering gaan de jongeren in gesprek over sociale media. Ze vertellen hoe de platformen impact hebben op hun mentale gezondheid, wat ze er goed en minder goed aan vinden en hoe het inspeelt op hun eigen relaties.